سمعک در ایران

امروزه تقریبا تمامی برندهای سمعک در بازار ایران فعال هستند .

انواع سمعک :

سمعک ویدکس (Widex)

سمعک زیمنس(Siemens)

سمعک فوناک (Phonak)

سمعک یونیترون(Unitron)

البته مابقی برندهای مطرح جهانی نیز در ایران مشغول به فعالیت هستند .

– واقعا قیمت سمعک چیست؟

– آیا قیمت فروش سمعک در تهران با فروش عمده سمعک در تمام کشور یکسان است؟

– خرید سمعک و بویژه خرید سمعک در ایران چگونه است ؟

– اصلا سمعک چیست؟

– بهترین سمعک کدام است؟

– انواع سمعک نامرئی ، پشت گوشی،داخل کانال و عمق مجرا چه تفاوت هایی با هم دارند؟

– برای یک سمعک ارزان چقدر باید هزینه کرد؟

– قیمت یک سمعک چگونه تعیین می شود؟

– قیمت انواع سمعک بر اساس مدار چگونه تعیین می شود؟

– تبلیغات سمعک در گوگل با عنوان های :

سمعک ارزان

سمعک رایگان

باطری رایگان

خرید عمده سمعک

فروش عمده سمعک

قیمت ارزان سمعک

قیمت ارزان باطری

سمعک مخفی

سمعک نامرئی

تعمیر سمعک

قیمت سمعک

انواع سمعک

– آیا میتوان به نتایج این جستجو در گوگل اطمینان کرد؟

– چگونه به این تبلیغات و سایتها میتوان اعتماد و اطمینان کرد؟

– راه های تشخیص اصالت این تبلیغات و سایتهای مذکور چیست؟

– تفاوت خرید از کلینیکهای وابسته به کمپانی با کلینیکهای بی نام چیست ؟

–  از کجا سمعک بخرم ؟

– برای تعمیر سمعک و تنظیم سمعک کجا برم؟

– آیا سمعک دارای گارانتی سمعک می باشد؟

– سمعک شامل بیمه می باشد؟

با ما باشید …

سمعک نامرئی چیست ؟ آیا واقعا” نامرئی است ؟

راهنمای خرید سمعک ،سمعک نامرئی یا CICدر واقع یک مدل سمعک داخل گوشی است،که از سایر مدل ها کوچکتر بوده و بر اساس فرم کانال گوش به روش قالب گیری ساخته می شود. این مدل در اصل قابلیت دید بسیار کمتری داشته و در داخل کانال گوش مخفی می گردد . در واقع براحتی دیده نمی شود . اگر چه مخفی بودن این مدل از مزیتهای خاص آن می باشد. اما ظرافت سیستم و نیاز به سرویس های چند ماه یکبار این مدل و طول عمر کوتاه باطری آن از نقایص این مدل می باشد . از آنجاکه این مدل از سایر مدلهای سمعک ظریف تر می باشد، وباعث جلب توجه دیگران نمی شود طرفدار بیشتری دارد.لازم به ذکر است که ظریف ترین وکوچکترین سمعکهای نامرئیCICجهان متعلق به شرکت ویدکس دانمارک است.

تفاوت سمعک های دیجیتال، هوشمند،و هوشمند وایرلس در چیست؟

فول دیجیتال:این سمعک ها قابلیت تنظیم با کامپیوتر دارنداما تنظیمات آنها در محیط های مختلف ثابت است.

هوشمند : این سمعک ها قابلیت تنظیم با کامپیوتر دارند و تنظیم آنها در محیط های مختلف بطور خودکار تغییر می یابد.

فوق هوشمند وایرلس ( بلوتوث دار):این سمعک ها قابلیت تنظیم با کامپیوتر دارند . تنظیم آنها در محیط های مختلف بطور خودکار تغییر می یابد. همچنین مجهز به سیستم بلوتوث میباشند. همچنین به دلیل ارتباطی که این دو سمعک از طریق سیستم وایرلس با یکدیگر دارند .کیفیت صدای مطلوبتری داشته و شنوایی دوگوشی را شبیه سازی مینمایند.اگر بخواهیم خارج از اصطلاحات علمی و به زبان ساده این سه سیستم را مقایسه کنیم. باید بگوییم سمعک فول دیجیتال شبیه تلویزیون رنگی ساده سمعک هوشمند شبیه تلویزیونLCDو سمعکهای هوشمند همانند تلویزیونهایLEDهستند.

هر باطری سمعک چقدر عمر می کند ؟ آیا خود فرد می تواند آنرا تعویض کند ؟ هزینه آن چقدر است ؟

راهنمای خرید سمعک،باطری سمعک در چهار سایز ۱۰,۱۳,۳۱۲,۶۷۵ تولید می شود.بسته به مدل و مشخصات سمعک شما طول عمر متفاوتی دارند. سایز ۱۰ که کوچکترین سایزرا داراست در سمعکهای نامرئی استفاده می شود . بین ۷۰-۱۰۰ ساعت کاری دوام دارد ( حدودا” ۶-۷ روز ) و خود فرد هم براحتی می تواند آنرا تعویض کند. جهت اطلاع سمعک های ویدکس از نقطه نظر میزان مصرف باطری از جمله کم مصرف ترین سمعک های جهان هستند . هزینه هر حلقه ۶ تایی باطری ( ریوواک آمریکا ) در زمان نگارش این متن ۵.۵۰۰ تومان می باشد. ( هر یک عدد حدودا” ۹۰۰ تومان ) لازم به ذکر است که طول عمر سایزهای بزرگتر باطری نظیر ۶۷۵ که در سمعکهای پشت گوشی استفاده می شود در برخی مدلها تا ۲۰- ۱۵ روز می رسد.

قیمت سمعک و انواع سمعک

بهبود شنوایی باعث بهبود کیفیت زندگی می شود . بنابراین باید به تهیه سمعک به منزله سرمایه گذاری در زمینه سلامتی نگریست .یکی از پارامترهای مهم در انتخاب سمعک بعد اقتصادی و قیمت  سمعک می باشد .

مسلماً با پیشرفت تکنولوژی روز دنیا قیمت سمعکها نیز تغییر می یابد و سمعک های دیجیتال ،هوشمند و وایرلس( بلوتوث دار) به دلیل برخورداری از تکنولوژی های متنوع ، قیمت های متفاوت دارند . البته لزوماً گرانتر بودن سمعک دلیل بر بهتر بودن کیفیت آن برای تمام افراد نیست .

قیمت سمعک

بنابراین قیمت سمعک تنها معیار انتخاب آن نبوده و علاوه بر قیمت باید به پارامترهای دیگری از جمله نوع و میزان کم شنوایی و سن فرد کم شنوا قدرت درک و تشخیص کلمات و اصوات ، وزوز گوش ، سلامت سیستم آناتومیک گوش ، میزان تحمل صداهای بلند و بسیاری موارد دیگر دقت داشت تا نهایتا سمعکی خریداری شود که به بهترین نحو بتواند نیاز شنوایی فرد را مرتفع سازد و قیمت سمعک یکی از عوامل تاثیرگذار است به طور کلی هرچه تکنولوژی و امکانات سمعک پیشرفته تر باشد ، قیمت آن افزایش می یابد.

در مجموعه کلینیکهای ایران سمعک پس از ارزیابی کامل وجامع شنوایی ، مشاوره تهیه سمعک مناسب با در نظر گرفتن بهترین کیفیت و مقرون به صرفه بودن آن به صورت رایگان انجام می گیرد.

انواع سمعک بر اساس مدار سمعک:

۱-سمعک آنالوگ Analog

۲-سمعک دیجیتال Digital

۳-سمعک هوشمند Intelligent

۴-سمعک بلوتوث دار Wireless

سمعک آنالوگ

مدار سمعک های آنالوگ امواج صوتی را به سیگنالهای الکتریکی تبدیل می کنند و این سیگنالها ی الکتریکی به آمپلی فایر ارسال می شود . این سمعک ها دارای تنظیم صدا و کنترل زیر و بم می باشند و تنها امکان تنظیم یک برنامه در آنها وجود دارد.

سمعک دیجیتال

مدار سمعک های دیجیتال به وسیله کامپیوتر قابل تنظیم بوده و علاوه بر برخورداری از ۳ بخش اصلی تشکیل دهنده سمعک ، دارای مدارات پردازشی نیز هستند .بسته به نوع و مدل سمعک دیجیتال ، مدارات پردازشی تعداد باندها و کانال های مختلف دارند .

برای مثال گروه سمعک BRAVO در ۴ باند و ۲کانال و گروه سمعک BRAVISSIMO در ۴باند و ۳کانال قابل تنظیم است.هرچه پردازشگر سمعک پیشرفته تر باشد ، از تعداد باندها و کانال های بیشتری برخوردار بوده و امکان انجام تنظیمات دقیق تر را بر حسب نیاز بیمار برای ادیولوژیست (شنوایی شناس ) فراهم می کند و در نتیجه رضایت خاطر بیمار را تامین می کند .

سمعک هوشمند

مدار سمعک های هوشمند ، نسل دوم سمعک های دیجیتال بوده که قابلیت انطباق با شرایط محیط های مختلف شنیداری را دارند. این گروه از سمعک ها با برخورداری از ردیاب های سیگنال گفتار ، گوینده را در محیط جستجو کرده و صدای وی را به خوبی تقویت می کنند و همزمان اصوات مزاحم محیط پیرامون را حذف می کنند.

با استفاده از این گروه از سمعک ها ، صداهای بلند ، گفتاری و آرام در مدارات پردازشی مجزا پردازش و تقویت و در نهایت تلفیق شده و به این ترتیب امکان شنوایی ایده آل فراهم می شود . به عنوان مثال در محصولات تولیدی شرکت ویدکس مانند گروه هایREAL ،FLASH ،MIND صداهایی با سطح شدت بلند به اندازه صداهایی با سطح شدت آرام و معمولی تقویت نمی شوند و بنابراین کاربر با آرامش کامل از شنیدن صدا در محیط های مختلف لذت می برد.

تنظیم این گروه از سمعک ها به وسیله کامپیوتر انجام شده و بسته به نوع و مدل سمعک ، در باندها و کانال های مختلف به خوبی قابل تنظیم هستند.

سمعک وایرلس(سمعک بلوتوث دار)

مدار سمعک های وایرلس یا به عبارتی بلوتوث دار با شبیه سازی عملکرد گوش طبیعی از پیشرفته ترین تکنولوژی ساخت سمعک برخوردار هستند. این گروه از سمعک ها علاوه بر برخوردای از ویژگیهای پیشرفته سمعک های هوشمند مانند ردیاب های سیگنال گفتار و مدارات پردازشی پر سرعت،قابلیت برقراری ارتباط همزمان بین دو سمعک (در موارد تجویز دو گوشی سمعک) امکان برقراری ارتباط با موبایل و تلویزیون را نیز از طریق بلوتوث دارا هستند.

انواع سمعک

انواع سمعک از لحاظ شکل ظاهری عبارتند از :

۱- پشت گوشی

۲- داخل گوشی

که وابسته به زندگی روزمره ،شکل گوش و نیازهای شنیداری شما ،سمعک مناسب انتخاب می شود.

سمعک پشت گوشی

– صدای پر قدرت

– امکان استفاده راحت از ریموت کنترل

– رنگهای متنوع

– محدوده پوشش متوسط تا شدید

سمعک داخل گوشی(سمعک نامرئی)

– کوچک و ظریف

– راحتی استفاده

– ساخته شده تنها برای گوش شما

– محدوده پوشش دهی کم تا متوسط