بهترین مارک و مدل سمعک چیست ؟

این یک سوال عمومی است که تقریبا ذهن تمامی افراد را به خود مشغول می کند در پاسخ باید گفت که سمعک یک کالای پزشکی است و نمی توان براساس مارک و مدل تجاری در مورد آن قضاوت کرد . انتخاب کارخانه سازنده سمعک باید توسط ادیولوژیست و براساس ادیوگرام فرد و قابلیتهای کمپانی سازنده صورت گیرد مثلا” برخی کمپانی ها در ساخت کوچکترین سمعکهای نامرئی و برخی دیگر در تولید قوی ترین سمعک های پشت گوشی و برخی دیگر در تولید سمعکهای ضد آب و بعضی هم در ارائه بهترین خدمات و سرویس های بعد از فروش شهرت دارند توصیه ما این است که براساس ادیوگرام و با مشورت با ادیولوژیست خود مارک و مدل تجاری سمعک را انتخاب کنید.

سمعک نامرئی چیست ؟ آیا واقعا" نامرئی است ؟

  سمعک نامرئی یا CICدر واقع یک مدل سمعک داخل گوشی است که از سایر مدل ها کوچکتر بوده و بر اساس فرم کانال گوش به روش قالب گیری ساخته می شود این مدل در اصل قابلیت دید بسیار کمتری داشته و در داخل کانال گوش مخفی می گردد و در واقع براحتی دیده نمی شود . اگر چه مخفی بودن این مدل از مزیتهای خاص آن می باشد اما ظرافت سیستم و نیاز به سرویس های چند ماه یکبار این مدل و طول عمر کوتاه باطری آن از نقایص این مدل می باشد . از آنجاکه این مدل از سایر مدلهای سمعک ظریف تر بوده وباعث جلب توجه دیگران نمی شود طرفدار بیشتری دارد.لازم به ذکر است که ظریف ترین وکوچکترین سمعکهای نامرئیCICجهان متعلق به شرکت ویدکس دانمارک است.

آیا سمعک می تواند بصورت کامل مشکل شنوائی را برطرف کند ؟

سمعک همانند سایر وسایل و پروتزهای مصنوعی یک سیستم کمک شنوائی بوده و قادر نیست که مشکل فرد را بصورت 100% برطرف کند و در واقع با کمک سمعک می توان مشکل را تا حدود زیادی کم کرد اما نمی توانیم مشکل فرد را بطور کامل حل کنیم علاوه بر این معمولا” و بویژه در سنین بالا مشکل کم شنوائی همراه با مشکلات دیگری نظیر کاهش تشخیص کلمات و وزوز گوش ….ظاهر می شود اگر چه غالب افراد به اشتباه این مشکلات را ناشی از کم شنوائی می دانند اما واقعیت این است که علت این مشکلات بسیار فراتر از بحث سمعک و شنوائی می باشد . صادقانه باید گفت که اولا” هیچ سمعکی نمی تواند جایگزین گوش طبیعی شود ثانیا” مزایا و خوبی های سمعک بسیار بالاتر و باارزش تر از دردسرهای آن است.

چرا قیمت سمعک نسبت به سایر محصولات الکترونیک گران تر است ؟

تکنولوژی بسیار پیشرفته و جدید سمعک لزوم کیفیت بسیار بالای بلندگو و میکروفن و قطعات آن همچنین تکنولوژی انحصاری تولید آن همه و همه باعث شده اند که قیمت این سیستم بالا باشد . از طرف دیگر گارانتی و خدمات بعد از فروش سمعک نیز باعث افزایش قیمت آن می گردد چرا که گاها” تنظیم اولیه سمعک و تنظیمات بعدی آن در طول گارانتی چندین جلسه بطول می انجامد . از سوی دیگر تولید سمعک از نقطه نظر تجاری و تعداد بسیار پایین مورد مصرف در جهان توجیه اقتصادی نداشته و سبب افزایش قیمت محصولات جدید می شود . برای مثال طبق آمار جهانی در سال 2013 تنها نه میلیون و سیصد هزار سمعک توسط تمامی شرکتهای تولیدی سمعک در جهان تولید شده است.

گارانتی و خدمات بعد از فروش یک سمعک تا چه اندازه مهم است ؟

گارانتی سمعک را با گارانتی سایر محصولات الکترونیک نمی توان مقایسه کرد به زبان ساده باید گفت که سمعک بدون گارانتی و خدمات بعد از فروش فاقد ارزش و کاربرد است . تهیه و خرید سمعک در واقع آغاز یک روند کاری می باشد . تنظیم اولیه سمعک نیازمند چندین جلسه وقت است و از طرف دیگر غالبا” در ادامه نیز سمعک نیاز به تنظیمات مجدد دارد که همه این موارد در کنار گارانتی لازم در تعویض احتمالی قطعات مستهلک در طول گارانتی سمعک بسیار مهم و باارزش است.

تفاوت سمعک های دیجیتال، هوشمند،و هوشمند وایرلس در چیست؟

فول دیجیتال:این سمعک ها قابلیت تنظیم با کامپیوتر دارنداما تنظیمات آنها  در محیط های مختلف ثابت است.

هوشمند :  این سمعک ها قابلیت تنظیم با کامپیوتر دارند و تنظیم آنها  در محیط های مختلف بطور خودکار تغییر  می یابد.

فوق هوشمند وایرلس ( بلوتوث دار):این سمعک ها قابلیت تنظیم با کامپیوتر دارند و تنظیم آنها  در محیط های مختلف بطور خودکار تغییر می یابد. همچنین مجهز به سیستم بلوتوث میباشند. همچنین به دلیل ارتباطی که این دو سمعک از طریق سیستم وایرلس با یکدیگر دارند کیفیت صدای مطلوبتری داشته و شنوایی دوگوشی را شبیه سازی مینمایند.اگر بخواهیم خارج از اصطلاحات علمی و به زبان ساده این سه سیستم را مقایسه کنیم باید بگوییم سمعک فول دیجیتال شبیه تلویزیون رنگی ساده سمعک هوشمند شبیه تلویزیونLCDو سمعکهای هوشمند همانند تلویزیونهایLEDهستند.

سمعک بصورت یک گوشی بهتر است یا دوگوشی؟

همه ما  معتقد و مطمئن  هستیم که آفرینش ما به بهترین وجه ممکن صورت گرفته است. قطعا شنیدن با دو گوش بهترین حالت شنوایی بوده است. پیشرفت علم این نکته را  ثابت نموده است. وقتی  صدارا از هردو گوش خود دریافت میکنیم، سیستم عصبی و مرکزی شنوایی ما  صداهای رسیده از دو گوش را با یکدیگر تلفیق نموده و آن را بهتر پردازش میکند.  سیستم مرکزی شنوایی ما قادر است که بصورت فعال و خودکار صداهای ناخواسته ی محیطی نظیر همهمه را سرکوب کند و به کشف گفتار و سیگنال هدف کمک نماید .همچنین ارتباطات متعدد میان سلواهای عصبی شنوایی مانند یک آمپلی فایر عمل کرده و صدارا تقویت میکند.

پس توصیه میشود افرادیکه هردو گوش آنها کم شنواست به جهت بهره مندی از این ودیعه الهی دو سمعک دریافت کنند.امروزه در سمعک های وایر لس هوشمند دو سمعک بیش از بیست مرتبه در یک ثانیه باهم در ارتباطند تا ویژگی شنوایی دو گوشی طبیعی را شبیه سازی نمایند.

چرا موسسه ایران سمعک بیشتر از هر مارک دیگری بر روی محصولات ویدکس کار میکند ؟

سمعکهای ویدکس ساخت کشور دانمارک میباشند این شرکت اولین تولید کننده سمعکهای فول دیجیتال در جهان بوده و در حال حاضر نیز یکی از شرکتهای پیش رو در تولید سمعکهای مدرن در دنیا می باشد . کیفیت سمعکهای تولیدی این شرکت و همچنین کیفیت و کمیت خدمات بعد از فروش این شرکت به نحوی می باشد که حتی رقبای تجاری این شرکت نیز آنرا قبول داشته و به آن اذعان میکنند از آنجا که رضایتمندی مراجعین از کیفیت سمعک و خدمات بعد از فروش آن برای موسسه ایران سمعک بسیار مهم است غالب سفارشات بیماران از میان سمعکهای ویدکس دانمارک انتخاب می شود.

آیا اختلاف قیمت سمعکهای مختلف با کیفیت آنها متناسب است ؟ مثلا" سمعکی که سه برابر سمعک دیگر قیمت دارد سه برابر آن هم کیفیت دارد ؟

در مورد سمعکهای ویدکس دانمارک جواب این سوال منفی است . حتی سمعکهای ردهBasicویدکس نیز از کیفیت مناسبی برخوردار بوده و حداقل مدارات لازمه مربوطه را دارا هستند اما مسلما” ردههایIntermadiate  وAdvance  از کیفیت بالاتری در این زمینه برخوردار بوده و از تعداد مدارات وOptionهای تنظیمی بیشتری برخوردارند . همکاران ما در موسسه ایران سمعک به منظور کمک به شما در انتخاب  سمعک در سه رده :

Basic  : دارای حداقل مشخصات لازم جهت حل مشکل شنوائی شما

Intermediate : که قابلیت های بالاتری نسبت به گروهBasic دارد

Advance :که شامل بهترین و پیشرفته ترین گزینه ممکن برای حل مشکل شنوائی شما هستند

سمعک هایی را به شما معرفی خواهند کرد . مسلما” شما بسته به بودجه ای که برای تهیه سمعک در نظر   گرفته اید می توانید یکی از مدلهای پیشنهادی را انتخاب کنید.

منظور از گارانتی بین المللی ویدکس چیست ؟

سیستم گارانتی شرکت ویدکس دانمارک بصورت بین المللی می باشد این سیستم بیشتر برای هموطنان در خارج از کشور کاربرد دارد و منظور این است که فرد سمعک خود را در ایران و یا هر کشور دیگری تهیه کند می تواند در سایر کشورها با مراجعه به دفتر نمایندگی ویدکس خدمات گارانتی آنرا بصورت رایگان دریافت کند در زمان مراجعه به دفاتر نمایندگی ویدکس در خارج از کشور بهمراه داشتن آخرین نتایج ارزیابی شنوائی جهت تنظیم سمعک و همچنین کارت گارانتی بین المللی ویدکس الزامی است.

ریموت کنترل سمعک چیست ؟ آیا وجود آن الزامی است ؟

شما با کمک یک ریموت کنترل کوچک می توانید صدای سمعک خود را کم و یا زیاد کنید و یا برنامه های تقویت اکوستیکی سمعک را به سلیقه خودتان انتخاب کنید مثلا” صدای سمعک خود را در محیط های شلوغ کم و یا در جلسات اداری و یا آموزشی زیاد کنید . وجود ریموت کنترل جهت سمعک الزامی نمی باشد و حتی در پاره ای از موارد خاص استفاده از آن توصیه نمی گردد.

هر باطری سمعک چقدر عمر می کند ؟ آیا خود فرد می تواند آنرا تعویض کند ؟ هزینه آن چقدر است ؟

باطری سمعک در چهار سایز 10,13,312,675  تولید می شود و بسته به مدل و مشخصات سمعک شما طول عمر متفاوتی دارند سایز 10 که کوچکترین سایزرا داراست در سمعکهای نامرئی استفاده می شود و بین 70-100 ساعت کاری دوام دارد ( حدودا” 6-7 روز ) و خود فرد هم براحتی می تواند آنرا تعویض کند جهت اطلاع سمعک های ویدکس از نقطه نظر میزان مصرف باطری از جمله کم مصرف ترین سمعک های جهان هستند . هزینه هر حلقه 6 تایی باطری ( ریوواک آمریکا ) در زمان نگارش این متن 5.500 تومان می باشد ( هر یک عدد حدودا” 900 تومان ) لازم به ذکر است که طول عمر سایزهای بزرگتر باطری نظیر 675 که در سمعکهای پشت گوشی استفاده می شود در برخی مدلها تا 20- 15 روز می رسد.

خدمات موسسه ایران سمعک پس از سفارش سمعک شامل چه مواردی می باشد ؟

همزمان با دریافت سمعک مصرف دو سال باطری سمعک به رایگان  به شما عزیزان تقدیم میگردد.

(در سمعک های cicتعداد 16 حلقه در سمعکهای کانال 12 حلقه و در سمعکهای پشت گوشی 8 حلقه)

در طول مدت گارانتی تنظیم سمعک و انجام آزمایشات شنوائی مربوطه کاملا” رایگان است.

کلیه سرویس ها و تعمیرات احتمالی در طول مدت گارانتی سمعک رایگان است.

اگر قبل از اتمام گارانتی فرد بخواهد سمعک خود را تعویض کند سمعک خریداری شده به مبلغ یک سوم مبلغ فروخته شده مرجوع و از مبلغ سمعک جدید کسر می گردد . پس از اتمام گارانتی این نسبت یک چهارم  خواهد بود