با توجه به مدل سمعک شما ، یکی از باتری های سایز ۱۰ ( برچسب زرد ) – ۱۳ ( برچسب نارنجی ) – ۳۱۲ ( برچسب قهوه ای ) – ۶۷۵ ( برچسب آبی ) برای سمعک قابل استفاده می باشد.

قبل از قراردادن باتری در داخل سمعک ، می بایست برچسب مخصوص را از روی سطح باتری جدا کنید. دقت داشته باشید تا هیچ گونه ماده زائدی بر روی سطوح باتری وجود نداشته باشد. چون این اجرام باعث مسدود شدن منافذ هوای روی سطح باتری می گردد.

با کشیدن گیره مخصوص ناخن در پایین درب باتری سمعک ، درب باتری را باز کرده و باتری را طوری در داخل درب باتری قرار دهید که علامت مثبت روی سطح آن با علامت مثبتی کوچکی که روی درب باتری قرار دارد هم جهت باشد و یا به عبارتی سطح صاف باتری رو به به بالا قرار گیرد. برای گذاشتن باتری در داخل درب باتری و برداشتن آن می توان از آهنربای مخصوص استفاده کرد.

نکات مهم تعویض باتری

  • چنانچه باتری به درستی در داخل درب باتری قرار داده نشود ، درب باتری به راحتی بسته نخواهد شد و در صورت فشار دادن احتمال شکستگی وجود دارد.
  • همیشه باتری را در داخل اتاق یا روی میز تعویض نمایید تا در صورت افتادن باتری ، آن را به سهولت پیدا کنید.
  • همیشه باتری را در جایگاه درست آن یعنی در داخل درب باتری قرار دهید نه در فضای خالی موجود در سمعک.
  • به تاریخ انقضای مصرف باتری که در پشت بسته درج شده است توجه داشته باشید و به هیچ عنوان از باتری های تاریخ گذشته برای سمعک خود استفاده نفرمایید.

  • مدت زمان کارکرد باتری بستگی به عوامل مختلفی از جمله :

میزان کم شنوایی شما به تعداد ساعاتی که شما در یک شبانه روز از سمعک استفاده می کنید. میزان اصوات محیطی ، رطوبت و … دارد.

  • سمعک شما مجهز به سیستمس بنام هشدار اتمام باتری است . به این معنی که قبل از اتمام کامل باتری با صدای بیب مانندی نزدیک شدن اتمام باتری را به شما هشدار می دهدواگر باتری سمعک کاملا تخلیه شده باشد، سمعک هیچ صدایی نخواهد داشت و خاموش خواهد شد.

در بعضی مدل ها  سمعک مجهز به سیستم سخنگو جهت هشدار اتمام باتری ، تعویض برنامه،روشن و خاموش شدن سمعک و … می باشد.